Systemy rezerwacji hotelowych

Hotele często mają własną restaurację i znaczą usługi cateringowe. Coraz duże liczba Hotelarzy wzbogaca własną ofertę o usługi SPA i sportowo-rekreacyjne. Wychodzą notabene ze kongruentnego założenia, iż gościom hoteli nie koniec tylko mieszkanie. Klienci przybywają się raz po raz bardziej oporny i znajdują skłoni z kolei zapłacić.

Użytkownik aplikacji hotelowego posiada możliwość instalacji bazy oprogramowania w online lokalnej czy też hostingu w Internecie.

Funkcje dodatkowe:

  • Łatwe rozliczanie gości.
  • Zarządzanie rezerwacjami (zmiany pokoju, przedłużanie i skracanie pobytów).
  • Możliwość rejestracji dodatkowych usług dla gości.
  • Współpraca z centralami telefonicznymi (rejestracja połączeń gości).
  • Możliwość ustalenia cenników indywidualnych dla standardów pokoi.
  • Rozliczanie gości indywidualnych oraz grup.
  • Wystawianie dokumentów sprzedażowych (Rachunki, Faktury VAT, Faktury PROFORMA).
  • Możliwość wpisywania dodatkowych informacji o kliencie.
  • Zestawienie obłożenia hotelu.

Obsługa systemu komputerowego jest prosta

W drugim trafie po uwierzytelnieniu można poddać próbie stan rezerwacji nawet spośród domowego komputera. Dzięki integracji w 1 systemie załogi recepcji hotelowej, gastronomii oraz innych ciągów sprzedaży (sklepy, imprezy, catering), całe obroty hotelu są w stanie być ujęte w jednolitych raportach oraz statystykach. Aplikację działa u dołu systemem operacyjnym MS Windows, w online LAN czy też na pojedynczym stanowisku, użytkując standardowy oprzyrządowanie PC uzupełniony o specjalizowany sprzęt aż do obsługi zbytu: ekrany dotykowe, drukarki fiskalne, kuchenne oraz rachunkowe, zdalne bonowniki „Nano”, czytniki kart magnetycznych oraz kodów paskowych, wagi, dozowniki, szuflady na pieniądze i tym podobne. Staramy się stworzyć konsumentowi możliwość skorzystania jego ról tak, iżby maksymalnie wykreślić wykonywanie gimnastycznej, częstokroć powielanej przez do licha i trochę osób, roboty.

System obsługuje nie tylko recepcje

Chcemy, iżby nasz organizm stał się narzędziem na rzecz wszystkich sekcji hotelowych, rozpocząwszy od recepcji − w jakiej prowadzimy gościa od chwili jego pozyskania z wykorzystaniem marketing, przez jego rezerwację i bytność, po rozrachunek.

Możliwość aranżowania dokumentów w wielu językach i walutach ma stanowić, wg naszą firmę, drogą aż do jeszcze wyższego traktowania naszego Klienta, oraz jednocześnie pochwala na dostosowywanie do norm unijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Website